Většina lidí považuje kempování za zábavný koníček. Není to ovšem pouze o tom trávit čas v přírodě, kempování má velké množství zdravotních přínosů. Ostatně, to je jeden z mnoha důvodů, proč s kempováním začít. Pokud chcete podpořit své zdraví nebo léčbu různých neduhů, kempování může být ideální cestou. Představíme 10 zdravotních výhod, které kempování přináší.

 

1. Čerstvý vzduch

Když trávíte čas v blízkosti mnoha stromů, přijímáte více kyslíku. Ten pocit štěstí, který zažíváte, když se v kempu poprvé nadechnete, není jen ve vaší hlavě, dojde k uvolnění serotoninu z přebytečného kyslíku. Když je dostatek kyslíku, vaše tělo může fungovat s menší námahou. To není jediná výhoda čerstvého vzduchu. Výzkumy ukazují, že pobyt venku může zlepšit váš krevní tlak, zlepšit trávení a dodat podporu vašemu imunitnímu systému.

2. Socializace

Kempovat lze i o samotě, ale pokud s sebou vezmete kamaráda nebo člena rodiny, užijete si společně jedinečný zážitek, který vám pomůže udržet zdravý a šťastný vztah. Socializace snižuje úzkost, může prodloužit váš život a oddálit problémy s pamětí.

3. Lepší nálada

Pravidelní táborníci často mluví o tom, že po návratu z kempování jsou šťastnější a tento pocit se jich drží i několik dní po skončení jejich dobrodružství. Je to dokázáno i vědecky, trávení času venku na slunci může vyrovnat hladiny melatoninu ve vašem mozku. Melatonin je chemická látka, která způsobuje únavu a může vyvolat pocity deprese, takže kempováním si můžete celkově užít lepší náladu.

4. Méně stresu

Kempování také umožňuje vyrovnat se se stresem. Stres může negativně ovlivnit vaše zdraví téměř všemi možnými způsoby. Když si v kempu dopřejete nějaký čas bez stresu, mnohem méně zatěžujete své duševní a fyzické schopnosti. Snížený stres souvisí se zvýšením hladiny kyslíku, vyššími hladinami serotoninu a regulovanými hladinami melatoninu zmíněnými výše. Funguje zde také emocionální složka, protože je těžší být naštvaný nebo frustrovaný, když děláte něco, co vás baví.

5. Dostatek pohybu

Nezapomínejme na nejzjevnější výhodu kempování, trávíte spoustu času pohybovými aktivitami. I když jedete na rybářský výlet, spálíte více kalorií, než byste spálili sezením v kanceláři, a pokud jdete na túru nebo cestujete na kole, provádíte kardiovaskulární cvičení, které vám pomůže udržet zdravé srdce a plíce. Úroveň vaší aktivity se bude lišit, ale turisté spálí v průměru od 120 do 300 kalorií za hodinu. Cyklisté spálí 300-500 kalorií za hodinu a při rybaření můžete spálit až 200 kalorií za hodinu.

6. Slunce

Sluneční záření působí pozitivně na vaši pokožku a má to svůj evoluční důvod. Když jste venku na přímém slunci, přijímáte spoustu vitamínu D, který umožňuje vašemu tělu absorbovat vápník a fosfor.

7. Lepší spánek

Za předpokladu, že máte slušné vybavení na kempování, po dni plném outdoorových aktivit tvrdě usnete. Spánek má vliv na všechny vaše tělesné procesy a může snížit zánětlivost, zlepšit váš kardiovaskulární systém a pomoci vám zůstat ve střehu. Mnoho táborníků hlásí, že během kempování i po návratu z kempování se jim mnohem lépe spí.

8. Dobré jídlo

Pokud si zabalíte batoh plný špekáčků, nečekejte žádné solidní zdravotní přínosy. Pokud však rádi rybaříte a lovíte, pravděpodobně sníte na výletě velké množství bílkovin a zdravých tuků. V čerstvé ulovené rybě nejsou žádné konzervační látky ani nepřirozené přísady a veškerý pohyb na vaší cestě vám pomůže s trávením. Případně si můžete s sebou vzít kvalitní jídlo na cesty.

Švýcarské muesli s mlékem

Míchaná vejce na šťavnaté cibulce 

Výběrová hovězí směs Stroganoff s rýží

Detail produktu Detail produktu Detail produktu

9. Nové výzvy

Žádné dva kempy nejsou úplně stejné a to je dobře. Nové zkušenosti pomáhají udržovat mozek zdravý. Nové aktivity, které jsou fyzicky i intelektuálně stimulující, mají největší vliv na zdraví mozku a kempování splňuje obě tato kritéria.

10. Kontakt s přírodou

Až pojedete kempovat, nezapomeňte si vypnout mobil. Tablet a notebook nechte doma. Zkuste se na pár dní odpojit a užít si jednoduchost přirozeného zážitku. Toto není jen obecný tip, který vám pomůže užít si kempování, pokud jste ochotni užívat si své okolí bez jakéhokoli vnějšího rozptylování, můžete prodloužit sůj život. Pokud trpíte depresí, únavou, srdečním onemocněním nebo dokonce alergiemi, výzkumy ukazují, že kempování může zlepšit vaše celkové zdraví. Být v harmonii s přírodou je důležité, díky tomu se můžete znovu nabít a cítit se lépe po všech stránkách.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení