Na myšlence přežít v divočině na vlastní pěst je něco vzrušujícího i děsivého. Někteří lidé se vydali do divočiny sami, aby se otestovali, a přišli přitom o život. Jiní se ztratili při pěší turistice nebo horolezectví úplnou náhodou, ale navzdory všem předpokladům přežili. Co byste měli dělat, když se náhle ocitnete uvězněni v divočině? Jak přežijete?

1. Vaší první prioritou je voda.

Ve volné přírodě můžete přežít i několik týdnů s velmi malým množstvím potravy. Pokud však nemáte vodu, můžete přežít jen pár dní. Kde vodu najdete? Zamyslete se nad touto otázkou logicky. Voda si díky gravitaci vždy hledá nejnižší možné místo. Úpatí kopce, rokle nebo hory je dobrým místem k nalezení vody. Pokud se ocitnete v poušti, hledejte něco zeleného. Tam, kde je zelená vegetace, tam je pod ní voda, která rostlinu živí. Zelené rostliny vám také mohou poskytnout vodu. Pevně uvažte plastový sáček kolem zelené větve stromu a počkejte, až se voda zkondenzuje. Tato metoda dokáže vyrobit až třetinu šálku vody za jediný den. Najít vodu však nestačí. Pokud pijete kontaminovanou vodu, můžete být stejně za pár dní mrtví kvůli nemocem přenášeným vodou. S vědomím, jak důležitá je čistá voda, se nikdy neodvažujte příliš daleko do lesa bez dobrého čističe vody.

KATADYN BeFree 1 l Filtr KATADYN Hiker Pro Tahiti Pop Up Stan Beach Shelter

KATADYN BeFree 1 l

Filtr KATADYN Hiker Pro

Tahiti Pop Up Stan Beach Shelter

Zobrazit produkt Zobrazit produkt Zobrazit produkt

2. Zabalte si sadu pro přežití

Čistička vody nebo tablety na čištění vody by měly být jednou z prvních věcí, které do své sady pro přežití vložíte. Jaké další zásoby musíte mít, když se snažíte přežít v divočině?

Nůž: Po zásobách na čištění vody je dalším nejdůležitějším předmětem pro přežití v divočině nůž. Dobrý nůž do divočiny má spíše pevnou čepel než skládací čepel. Je full tang, což znamená, že kovová část nože prochází délkou rukojeti. Čepel by měla mít alespoň 10 cm na délku. I když to není nezbytné, je také užitečné mít nůž, který má někde na sobě zuby. Mít originální švýcarský armádní nůž nebo multifunkční nůž jako doplněk k vašemu noži na přežití je také dobrý nápad.

Předměty první pomoci: Nikdy se nevydávejte na výlet do divočiny, který bez lékárničky trvá déle než několik hodin. Navíc čím dále budete od civilizace, tím robustnější by měla být vaše stavebnice. Přinejmenším si s sebou vezměte něco na ošetření rány, včetně věcí jako atletická páska, gáza, pinzeta a antibakteriální topická mast. Dobrý nápad je také nějaký druh volně prodejných léků proti bolesti ke snížení otoků a horeček. Pokud plánujete být v oblasti s intenzivním sluncem, vezměte si také opalovací krém a balzám na rty. Přizpůsobte si předměty první pomoci, které si vezmete, podle toho, kde se budete nacházet a jaké osobní zdravotní problémy můžete mít.

Zapalovací zařízení: Pár malých zapalovačů je dobrý nápad, ale je také užitečné vzít si pár svíček a něco na rozdělání ohně pro případ, že v zapalovačích dojde tekutina. Pazourek a ocel je jedním z nejjednodušších způsobů, jak rozdělat oheň bez zápalek nebo zapalovače. Uchovávejte sadu pazourku a oceli, včetně látky na uhlí a něčeho, co bude sloužit jako hnízdo, jako jsou vlákna lana, ve vodotěsné nádobě. Svíčky jsou užitečné, protože se velmi snadno zapalují a lze s nimi pak rozdělat větší oheň.

Nouzová deka: Nouzová přikrývka, známá také jako vesmírná přikrývka nebo solární přikrývka, je lehká mylarová přikrývka, která zachycuje tělesné teplo. Pokud z nějakého důvodu ztratíte spací pytel, namočíte si spacák nebo potřebujete extra teplo, nouzová deka je vynikajícím doplňkem vaší sady pro přežití. Může také sloužit jako sluneční reflektor, který signalizuje pátrací skupině, že jste poblíž.

Mapa a kompas: Nikdy se nepokoušejte o trek v lese bez mapy nebo kompasu. Při správném použití vám tyto dvě položky pomohou vrátit se zpět do civilizace více než cokoli jiného na tomto seznamu.

3. Přemýšlejte o potravinové situaci

Pokud nemáte žádnou vodu, neměli byste jíst, pokud tomu můžete pomoci, protože trávení vyžaduje hodně vody. Jakmile však najdete vodu, pravděpodobně budete chtít jídlo. Doufejme, že jste se nevydali do lesů, aniž byste u sebe měli nějaké jídlo. Jakmile si uvědomíte, že jste se ztratili nebo uvízli, přidělte si jídlo, které vám zbylo, a udělejte si plán, jak získat další. Může být lákavé sníst nějaké bobule nebo ohlodat nějaké listy, jakmile začnete mít hlad. Ve skutečnosti však průměrný zdravý dospělý člověk vydrží bez jídla téměř tři týdny. Proto, pokud si opravdu nemyslíte, že zůstanete v divočině bez jídla déle než pár týdnů, možná nebudete chtít riskovat jídlo. Jíst špatné bobule by vám mohlo způsobit nevolnost a zabít vás rychleji než hladovění.

Jedna věc, kterou můžete jíst relativně bezpečně, jsou kobylky a většina dalšího hmyzu. Tyto brouci nesou své vlastní brouky, takže je nejprve uvařte, abyste zabili všechny škodlivé parazity. Nejprve jim odstraňte hlavy a křídla. Nejezte housenky nebo pestrobarevný hmyz, protože mohou být jedovaté.

4. Zůstaňte v teple a suchu

Je mnohem pravděpodobnější, že zemřete v divočině kvůli podchlazení než hladem. Pokud se ztratíte, je pravděpodobně dobrý nápad vytvořit bezpečný, teplý tábor na jednom místě a počkat, až dorazí pomoc, než zůstat v pohybu. Doufejme, že s sebou stále budete mít stan, plachtu a/nebo spacák.

ZÁVĚR: Přežití není zábava ani hra

Přežití v divočině se může zdát jako velké dobrodružství. To není. Ztratit se nebo uvíznout v lese nebo pokoušet osud tím, že se do lesa vydáte nepřipraveni, není žádná hra. Ujistěte se, že nikdy nevyrážíte do lesa nepřipraveni. I když plánujete rychlý celodenní výlet, mít s sebou sadu pro přežití je dobrý nápad pro případ, že se ocitnete v nejhorším scénáři. Mohla přijít náhlá bouře, mohli byste se ztratit, mohli byste se zranit a museli byste čekat na jednom místě na pomoc. Pokud máte výše uvedenou sadu pro přežití, zachovejte klid, měli byste svůj drásavý zážitek z divočiny přežít.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení