Každý se raději vydá na pěší túru na svěžím vzduchu a na slunci, než aby pracoval pod umělým svitem zářivek. Můžete si naplánovat kempování nebo celodenní túru a vše může změnit předpověď, která vám hlásí 70% pravděpodobnost přeháněk. Něco takového zajisté nepotěší, ale přeci kvůli tomu výlet nezrušíte, to je jisté. Vyrazíte na túru v dešti a ještě se vám to bude líbit. Nevěříte? Déšť kapající mezi stromy a proměňující malé potůčky do větších potůčků, šustění na lesknoucích se listech, třpytivá mechem obrostlá polena a nejčerstvější pitná voda kolem, to jsou krásné podmínky pro cestování.

Nejdůležitější ze všeho je vhodná výbava

Důležité je pochopitelně především zůstat v suchu a to se vám povede jen se správným vybavením. Výbava musí být vybrána pro konkrétní počasí, ve kterém budete cestovat. Jinak se turistika ve vlhkém počasí příliš neliší od slunečných túr. Když prší, může se zdát rozumné obléknout si na sebe různé vrstvy, ale turistika je fyzická aktivita a s fyzickou námahou přichází pot. Pot je přirozený chladicí mechanismus, ale ke správnému fungování potřebuje vzduch, a proto většina lidí chodí na túry v šortkách a krátkých rukávech. Takové oblečení vás však v dešti příliš promočí a zůstat v teple bude obtížné, ne-li nemožné. Ale nanášení příliš mnoha vrstev nebo nesprávných vrstev může ve skutečnosti způsobit přehřátí.

 

To, co byste měli nosit, závisí na počasí, ve kterém se na túru vydáte. Dobrou první vrstvou je triko z mikrovlákna nebo jiného syntetického materiálu, který je lehký a dobře dýchá. Tyto materiály skvěle odvádějí tělesnou vlhkost. V deštivém počasí se vždy vyhněte bavlně, protože zadržuje vlhkost. Lehké triko zakryjte nepromokavou bundou, která je také prodyšná. Mít kapuci je bonus, ale možná bude lepší volbou klobouk s krempou, aby se vám nedostala voda do očí. Syntetické spodní prádlo zabrání oděru, takže i zde se vyhýbejte bavlně.

 

Podkolenky kompresní Crussis Deštník Mini Umbrella Vodotěsný vak Access Deck Bag

Podkolenky kompresní Crussis

Deštník Mini Umbrella

Vodotěsný vak Access Deck Bag

Zobrazit produkt Zobrazit produkt Zobrazit produkt

Pokud nechcete platit za nepromokavé boty, nastříkejte ty, které máte, čerstvou vrstvou impregnačního spreje. Ponožky by měly být vlněné nebo syntetické, opět žádná bavlna. Je také vhodné natřít nohy vazelínou, aby byly promazané, to snižuje tření o botu a zabraňuje vzniku puchýřů. Vezměte suché ponožky a uložte je do sáčků na zip. Nepromokavé batohy jsou drahé a vždy někde protečou. Jakkoli to může znít divně, mnoho turistů si cení deštníku před jakoukoli jinou výbavou do deště. A pokud bude déšť opravdu silný, může se hodit i pěkné pončo.

Když bude chladno a deštivo

Nyní k extrémnějšímu počasí. Nejvíce úsilí vyžaduje chladné deštivé počasí. Budete potřebovat více vrstev, ale nepřehánějte to. Začněte opět lehkým prodyšným trikem, když přes něj dáte teplou vrstvu s dlouhým rukávem, získáte extra teplo, aniž byste se dusili. Můžete nebo nemusíte nosit těžší pláštěnku v závislosti na tom, jak je počasí mrazivé. Nepromokavé kalhoty se obecně nosí pouze v chladném počasí a mají velký vliv na udržení nohou v teple a v suchu. Možná zjistíte, že se vyplatí investovat do GORE-TEX ponožek. Pokud jdete na túru v teplém dešti, zvolte prodyšné triko a nejlehčí pláštěnku, jakou máte. Modely se zipy nabízejí extra dýchání, které vás udrží v suchu.

Důležitá pravidla

Existuje několik obecných zásad, které je třeba dodržovat při turistice v dešti. V dešti spálíte více kalorií než normálně, takže je důležité nezapomínat na jídlo a přestávky. Když cítíte, že jste promočení, okamžitě se převlékněte a platí to hlavně o ponožkách. Když začne prudce pršet, nezvyšujte tempo a to obzvláště, pokud jdete po bahnitém nebo kamenném terénu, může být kluzký a zvýšíte tím riziko zranění. Pokud se vydáte na pěší túru přes noc, ujistěte se, že váš stan a spací pytel vás udrží v teple a suchu. Cvičte pěší turistiku v dešti blízko domova, abyste měli kam se ukrýt, kdyby se něco pokazilo. Nejčastějšími problémy jsou tření a puchýře, ale v případě, že se stane něco vážnějšího, je dobré se rychle dostat domů. Jediná věc, které je třeba se skutečně obávat, je podchlazení.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení