Kvalitní stany nejsou nikdy malou investicí. Některým lidem vydrží jejich stan sloužit mnoho let, jiní jsou schopní ho zničit za jedinou sezónu. Aby vám stan vydržel spolehlivě sloužit co nejdéle, vyžaduje také správnou péči. Představíme si, jak byste měli o stan správně pečovat a na co byste si měli dávat pozor.

 

Pozor na ostré předměty

Stan se vždy snažte stavět na hladkém a rovném místě s minimálním množstvím vegetace. Následně z daného místa odstraňte všechny nebezpečné nečistoty, jako jsou ostré kamínky, šišky, větvičky nebo střepy. Ideální je používat podložku pod stan, která minimalizuje možnost poškození dna stanu. Pamatujte si, že je potřeba se vždy zouvat před stanem, když vlezete do stanu i v botách většinou s sebou vezmete i nějaké ostré kamínky, které by mohly prorazit dno stanu.

Zvířata

Nenechávejte stan otevřený, protože by do něj mohla vtrhnout zvědavá zvířata. Velmi důležitým previdelem je nenechávat jídlo ve stanu, ale nimo něj, vůně jídla by mohypřilákat řadu zvírat, která by vám mohla stan zdemolovat. Pokud na kempování berete pejska, nikdy ho nepouštějte do stanu nebo ho zde nemějte bez dozoru. Mohl by začít žvýkat látku stanu a to by vedlo k jejímu nenávratnému poškození.

Umístění a manipulace

Se stanem nikdy neházejte, mohla by se naštípnout tyč nebo poškodit stěna stanu, vždy s ním zacházejte maximálně šetrně. Stan se nesnažte stavět na přímém slunci, UV záření znehodnocuje tkaninu stanu. Lepší volbou je stín nebo polostín. Pokud vám nejde zapnout zip stanu, nikdy za něj netahejte, mohli byste ho poškodit, pravděpodobně je v zipu zaseknutá nějaká nečistota, kterou stačí odstranit.

Balení stanu

Když vaše kempování skončilo, je nejvyšší čas stan složit. Vždy ho skládejte jen suchý a vyčištěný. Přinejmenším z něj důkladně vyklepejte všechny nečistoty. Pokud je stan vlhký, můžete ho přehodit přes větev a nechat vyschnout. Jestliže je v den balení stanu vlhké počasí, zabalte stan ještě vlhký a hned po příjezdu domů ho vysušte. Když budete doma stan ukládat, uložte ho vždy na chladné a suché místo.

Čištění stanu

Stan je vždy nutné důkladně vyčistit, je to důležité, aby by se nepoškodil a také proto, aby nezapáchal a abyste se v něm i při dalším použití cítili příjemně. Pro čištění si připravte vodu, saponát, kartáč, čistič stanů, mycí houbu a hadřík. Nejdříve ze všeho stan vyčistěte na sucho. Vyklepejte z něj nečistoty a můžete ho i jemně vyluxovat. Bláto, stopy trusu a jiné ztuhlé nečistoty nejprve vyčistěte na hrubo kartáčem. Následně si vezměte namočenou houbu nebo hadřík a důkladně umyjte špinavá místa. Poté stan ponořte do vody se saponátem nebo mýdlovou vodou bez parfemace. Následně ho z této lázně vytáhněte, omyjte a nechte ho usušit.

  • Odolné skvrny - Na čištění skvrn používejte neabrazivní houbičku, nejlépe s prostředkem na nádobí.

  • Plíseň - Pokud má váš stan plíseň, nebo nepříjemný zápach, použijte enzymatický čistič a postupujte podle pokynů na přípravku.

    Odstraňovač skvrn a zápachu s vůní

    Detail produktu

  • Smůla na stanu - Jestliže se na váš stan dostala smůla, ideálním možností je čištění za pomoci minerálního oleje nebo čističe na bázi alkoholu. Zkusit můžete i vlhčené ubrousky s alkoholem. Pozor, abyste tkaninu příliš nedrhli a nepoškodila se.

  • Péče o zipy - Špinavý zip vyčistěte jemně kartáčkem na zuby, aby v něm nezůstaly nečistoty a následně ho otřete mokrým hadříkem nebo houbou.

  • Ztráta voděodolnosti – Jestliže váš stan propouští vodu, zvažte obnovení voděodolného povrchu za pomoci dostupných voděodolných přípravků.

Stan se vyplatí vždy zkontrolovat nejen po kempování, ale i před ním. Zjistěte, jestli je váš stan v pořádku, aby vás nečekalo nějaké nepříjemné překvapení. Stany jsou vyráběny z kvalitních materiálů a správnou péčí zajistíte, aby vám vydržely skutečně dlouho.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení