Mezi největší a nejznámější světové výrobce chemických toalet a rozkladových přípravků do nich patří americká firma THETFORD, která po dobu své 60leté existence vyvinula a zdokonalila nespočet typů a modelů. Chemické záchody jsou dnes na trhu běžně dostupné a nejvíce se využívají v karavanech a obytných vozidlech, na lodích a výjimkou nejsou ani v chatách, na zahradách nebo na stavbách. Vybrat si můžete buď přenosné, nebo vestavné chemické WC.


Několik rad k výběru chemického WC
Toaleta se skládá ze dvou nádob a sedátka. Horní díl slouží jako zásobník vody ke splachování, spodní tvoří nádrž na odpad. Pro správnou funkci je nutné do nich nalít speciální chemický roztok, který rozkládá fekálie na kapalinu a efektivně pohlcuje vznikající zápach.

Podle mobility dělíme chemické záchodky na dva základní typy. Pevně zabudované chemické WC má větší objem nádoby na odpad, snadnější údržbu i možnost připojení ke kanalizaci či jímce (septiku), což se ovšem odráží ve vyšší pořizovací ceně. Přenosné chemické WC má menší objem nádoby, vyžaduje častější údržbu, výhodou je ale nižší cena. Vybrat si můžete i systém splachování: měchový (harmonikový), pístový či elektronický. I to se samozřejmě podílí na konečné ceně.

Pozor – pokud chcete toaletu využívat i v zimním období, měla by se nacházet v dobře zateplené místnosti, kde teplota neklesá pod nulu, aby nedošlo k zamrznutí, či dokonce roztržení, nádrže vlivem rozpínání tekutin.

Při výběru vhodného modelu si především pořádně rozmyslete, kde a jak často budete toaletu potřebovat. Nepodceňujte proto objem odpadní nádrže. Jde hlavně o počet lidí, kteří budou toaletu pravidelně využívat, abyste ji nemuseli vyprazdňovat zbytečně často. Pro pohodlí jsou důležité také rozměry toalety a nosnost. Při výběru se řiďte její nosností podle tělesných proporcí největšího uživatele toalety. Musí být pro každého pohodlná na šířku i na výšku, obzvlášť pokud ji bude používat například špatně pohyblivá osoba. Toaletu budete při vyprazdňování nádrže přenášet z místa na místo, tak byste ji naplněnou měli bez problémů uzvednout. Standardní průměr obsahu se pohybuje okolo 18 litrů, na trhu však naleznete větší i menší modely.

Chemie do WC
Do nádržek se lije takzvaná rozkladová chemie. Jde o speciálně sestavené přípravky, které rozkládají fekálie, ničí bakterie, zabraňují tvorbě plynů a zápachu. A samozřejmě také usnadňují čištění klozetu. I když se v poslední době s ohledem na přírodu vyvíjejí stále ekologičtější a biologicky rozložitelné přípravky, přece jen jde pořád ještě o chemii, proto nikdy nevylévejte vzniklou odpadní kapalinu do volné přírody, ale pouze do řádné odpadní kanalizace!

A nezapomeňte ani na jednu maličkost – klasický toaletní papír není vhodný, aby se toaleta nezanášela. Proto je nejlepší použít speciální rozložitelný toaletní papír, díky němuž se zařízení zbytečně neucpává. Vlastnosti, které očekáváte, určují pochopitelně pořizovací cenu.

Cena
Nejnižší cenová kategorie se pohybuje už od 2000 korun do 4000 korun a přináší základní komfort. Nad 4000 si pak už můžete vybírat z více parametrů a doplňků. Ale pochopitelně pokud chcete nadstandard nahrazující běžnou splachovací toaletu v improvizovaných podmínkách, může vás to stát i desetitisíce korun. Záleží na vás.


https://www.procamping.cz/