Táboření v jurtách nabízí mnoho místa i pohodlí
Když se řekně jurta, mnoho lidí si okamžitě vybaví záběry z Mongolska. Jurta je sice populárním bydlením v takovýchto končinách, ale jelikož jsou jurty velmi praktické, rychle se rozšířily po celém světě a jsou oblíbenou volbou pro kempování. Jde o kruhové stavby s kónickou střechou. Nabízí se jako forma glampingu, ale dokonce lze také stále častěji narazit i na velké stany, které mají vzhled nebo tvar jurty. Tyto zajímavé stavby připomínají křížence mezi stanem a chatkou a mají bohatou historii, která sahá až do starověku. Tyto přístřešky pocházejí ze střední Asie, ale vy si je můžete užít i u nás.
Poznejte jurty
Ať už budete v jurtě na pláži nebo v horách, je to skvělý a hlavně nový zážitek. Pokud si chcete užít nádhernou přírodu v tradičním stanu, ale přesto chcete mít přístup k pohodlí a vybavení chatky, jurta je skvělou kombinací obou. Některé jurty obsahují základní vybavení, zatímco jiné mají postele, kuchyně a dokonce i koupelny. Jejich kulatý tvar pomáhá udržovat příjemné teploty a blokuje vítr, takže jsou ideální pro kempování v každém ročním období.
Jurta je modernější verzí starověkého přístřešku používaného kočovnými kmeny ve Střední Asii. Je to kupolovitá konstrukce, která připomíná stan, ale má odolnost chatky. Jurty mají kruhové dřevěné rámy pokryté vrstvami plstěné vlny a spolu s dalším vybavením mohou obsahovat i kamna, která poskytují teplo. Většina jurt zanechává malou uhlíkovou stopu, protože se skládají z přírodních materiálů, takže představují ekologickou variantu přístřešku. Základní přenosné jurty lze sestavit nebo sbalit za jednu a více hodin, zatímco luxusní jurty jsou většinou postavené trvale a nelze je přesouvat.
Historie jurt
Jurty používané různými starověkými civilizacemi jsou jedním z nejstarších typů přístřešků, které dodnes využíváme. Nejstarší známé vyobrazení jurty je na bronzové misce z doby přibližně 600 př. n. l. v íránském pohoří Zagros, ale sibiřská komunita Burjatských Mongolů tvrdí, že jurty pochází z jejich země. O jurtách psal dokonce i řecký historik Hérodotos, podle kterého je skytská komunita používala už kolem roku 440 před Kristem.
Mongolové tuto strukturu pojmenovali „ger“, což znamená „domov“. Vzhledem k tomu, že středoasijští nomádi cestovali a stěhovali se několikrát do roka, jurty jim cestování usnadňovaly, protože se daly snadno postavit a zbourat. Nomádi používali ke stavbě jurt lehké materiály, takže dva nebo tři soumaři je mohli snadno táhnout pokaždé, když se komunita stěhovala.
Aby nomádi získali materiály na stavbu jurt, obchodovali s obchodníky a tesaři v údolích řek. Obchodníci nabízeli dřevo za nižší ceny, předem nařezané kůly za vyšší ceny a plné jurty za nejvyšší cenu. Nomádi používali k pokrytí svých jurt plsť nebo vlnu ze svých zvířat, jako jsou kozy, ovce a jaky. To poskytovalo teplo a ochranu před venkovními živly.
Čingischán, mongolský vůdce, který velel celé mongolské říši z velké jurty, přinesl při rozšiřování své říše kulturu jurt do nových zemí, jako je současné Maďarsko, Turecko a Rumunsko. Jurty zůstaly v Turecku populární až do 60. let 20. století a někteří občané Maďarska v jurtách bydlí dodnes.
Jurty pronikly dokonce i do USA. William Copperwaite poprvé představil jurty ve Spojených státech , když jednu postavil na Harvardském kampusu jako student prvního ročníku doktorského studia v roce 1968. V roce 1978 se společnost Pacific Yurts stala první společností, která vyráběla jurty v Severní Americe, když je začala stavět pro účely kempování. Jurty se rychle staly luxusnější a pohodlnější alternativou stanů.
Jak se dnes jurty používají?
Podle National Geographic dnes přes 50 % Mongolů stále žije v jurtách. Šedesát jedna procent lidí v hlavním městě Ulánbátaru a 90 % venkovského obyvatelstva bydlí v jurtách. Ulánbátar a další velká města používají vysoké ploty k oddělení jurtových čtvrtí od ostatních strukturálních zón a obyvatelé jurt žijí mnohem komunitnějším způsobem života než lidé ve zbytku města. Velké rodiny často sdílejí jurty a jídla a členové komunity často sdílejí lázně, sauny a lázně, protože jsou často odpojeni od městského vodovodu.
Mnoho komunit v moderní střední Asii používá jurty jako stavby pro muzea, kavárny a kulturní centra. Vzhledem k tomu, že jsou jurty důležitou součástí středoasijské historie a kultury, mnoho z nich má stále tradiční dekorativní prvky obsahující kulturní symboly, posvátné tradice, mýtická zvířata a geometrické vzory.
Ve zbytku světa jsou jurty oblíbené pro účely kempování a někteří lidé je dokonce přestavují na malé domy. Někteří jedinci se rozhodnou žít v jurtách proto, že stojí méně než běžné domy a nabízejí více svobody než vlastní dům.
Jurty jsou nyní módním způsobem kempování
Jurty jsou oblíbenou glampingovou volbou, což znamená, že poskytují zážitek z kempování s větším luxusem a pohodlím než standardní stan. Jurty vám umožňují spát v přírodě, ale mnohé mohou také nabídnout více prostoru než stany a mají vybavení, jako jsou pohodlné postele, kuchyňské spotřebiče, koupelny a elektřina. Mnoho jurt je také skvělých pro velké skupiny, protože se v nich může ubytovat až 15 lidí. Pokud chcete naplánovat zábavný víkendový kemp pro celou rodinu, jurta je skvělou volbou.
Když táborníci, turisté nebo rodiny na dovolené zůstávají v jurtě, nemusí s sebou tahat tunu zásob, protože jurta často obsahuje většinu toho, co budou potřebovat. Mohou si užít zábavu a relaxaci v přírodě, aniž by museli stavět stan nebo nosit spacák.
Možná se rozhodnete pro nákup přenosné jurty. I když přenosná jurta nemusí poskytovat tolik vybavení jako luxusní verze, stále nabízí více pohodlí a prostoru než běžný stan. Kruhový tvar jurt vystavuje menší povrchový prostor venkovním teplotám a odolnosti proti větru. To znamená, že v zimě poskytují dostatek tepla a v létě vás chladí.