Při jakékoli venkovní aktivitě je vždy důležité být dostatečně hydratovaný. Když jste v situaci s omezenými zdroji vody, jako jsou ty, s nimiž se často setkávají turisté a baťůžkáři, hydratace je ještě důležitější. Možná si myslíte, že se dehydratace týká jen lidí, kteří cestují v poušti, ale i při běžných túrách se náhle můžete ocitnout bez vody a v mnoha případech může mít nedostatek tekutin fatální následky.

Představíme si vše, co potřebujete vědět o dehydrataci, proč k ní dochází, co můžete udělat pro její prevenci a jak ji léčit, pokud to bude nutné.

Co přesně je dehydratace?

Většina lidí si pod pojmem dehydratace představí stav, kdy máme žízeň. To je poněkud nepřesné vystižení tohoto výrazu. Technicky řečeno, dehydratace popisuje, co nastane, když naše tělo vyloučí více vody, než přijme, což má za následek neschopnost těla správně plnit své normální funkce.

Venkovní aktivity, jako je turistika, horolezectví, běh a cyklistika, způsobí zvýšení tělesné teploty a zvýšení pocení. Ve spojení s omezeným přístupem ke zdrojům pitné vody, se kterými se často setkáváme v zapadlých oblastech, se riziko dehydratace výrazně zvyšuje. Vyšší nadmořské výšky také způsobují zvýšené pocení a vystavují vás většímu riziku dehydratace.

Příznaky dehydratace

Nejčasnějšími příznaky dehydratace jsou zvýšená žízeň a méně časté močení, což způsobuje, že se moč stává koncentrovanější. Pokud se dehydratace neřeší, mohou se začít objevovat různé další příznaky, jako jsou:

 • Letargie
 • Bolest hlavy
 • Slabost
 • Točení hlavy
 • Lepkavá, suchá ústa
 • Zácpa
 • Suchá kůže
 • Malá/žádná tvorba slz při pláči

Pokud se dehydratace stane závažnou, mohou se objevit následující příznaky. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte odbornou lékařskou pomoc:

 • Podrážděnost a zmatenost
 • Extrémně suchá kůže, ústa a sliznice
 • Zastavení pocení
 • Velmi malé až žádné močení
 • Extrémně tmavá moč
 • Vpadlé oči
 • Scvrklá kůže
 • Nízký krevní tlak
 • Zrychlený tep
 • Zrychlené dýchání
 • Horečka
 • V extrémních případech delirium nebo ztráta vědomí

hydratace

Prevence dehydratace

Jak se říká, prevence je nejlepší lék. Nejlepší způsob, jak odvrátit dehydrataci při pěší turistice, kempování nebo při čemkoliv jiném, je pomalu pít vodu několik hodin před aktivitou. To zajistí, že budete hned na začátku dobře hydratovaní. Během intenzivní fyzické námahy byste měli vypít asi litr vody za hodinu. Moč je obecně dobrým ukazatelem. Pokud močíte alespoň každých pět hodin a moč je lehce zbarvená nebo zcela bezbarvá, je to známka toho, že pravděpodobně hydratujete dostatečně. V případě, že je močení méně časté a koncentrovanější, měli byste zvýšit příjem tekutin. Je dobré vyhýbat se jak alkoholickým, tak kofeinovým nápojům.

Nezapomínejte také, že vás mohou hydratovat tekutiny v ovoci, zelenině a dalších potravinách s vysokým obsahem vody. To může být užitečné zejména v případě, že v okolí není snadno dostupný zdroj vody. Prostě sebou berte jídlo a nápoje na cesty, nikdy nevíte, co se může přihodit.

KATADYN Uhlíkový adaptér na láhev

KATADYN Uhlíkový adaptér na láhev

Zobrazit produkt »

Hyponatrémie

V situacích, kdy je obzvláště horké počasí nebo je aktivita obzvlášť intenzivní, samotná voda nemusí stačit k tomu, aby nahradila to, co tělo ztrácí vydatným pocením. Když se potíte, tělo vylučuje i minerály. Pokud se silně potíte, ale pouze nahrazujete vodu a ne minerály, které ztrácíte, vystavujete se riziku potenciálně smrtelného stavu známého jako hyponatremie (nízká hladina sodíku v krvi).

Abyste tomu zabránili, konzumujte kromě vody slané svačiny nebo pijte sportovní nápoje. Nabízí se i šumivé teblety a minerální prášky, které můžete rozpustit ve vodě a tím si zajistit příjem nezbytných minerálů.

Léčba dehydratace

U většiny mírných až středně závažných případů dehydratace u dospělých se problém obecně vyřeší zvýšením konzumace tekutin. Ideální je voda, ale jak je uvedeno výše, ujistěte se, že elektrolyty nahrazujete sportovním nápojem, svačinou nebo perorálním rehydratačním roztokem, abyste předešli hyponatrémii. Fitrace a čištění vody je při kempování velmi důležitá, pro kvalitní zdroj pitné vody.

Tablety Katadyn MICROPUR Forte Roztok Katadyn Micropur Antichlorine Filtr Katadyn Vario

Tablety Katadyn MICROPUR Forte

Roztok Katadyn Micropur Antichlorine

Filtr Katadyn Vario

Zobrazit produkt » Zobrazit produkt » Zobrazit produkt »

V případě, že se dehydratace stane závažnou, je nutná okamžitá lékařská pomoc. Intravenózní hydratace může nahradit tekutiny a elektrolyty mnohem rychleji než perorální roztoky a rychlost je v případě těžké dehydratace zásadní, aby se zabránilo smrtelným nebo dlouhodobým zdravotním následkům.

Dehydratace může být vážným zdravotním rizikem, ale je to takové, kterému lze snadno předejít přijetím vhodných opatření. Dobře hydratujte a přibalte si vodu navíc spolu se zdrojem minerálů.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení